СТАНДАРД life

КСС

ЕКОНОМИЈА

КСС: Пандемијата ни покажа колку е важна безбедноста и здравјето на работниците

Влатко Зорба
Пандемијата ни покажа колку е важна безбедноста и здравјето на работниците, истакнуваат од Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС) кои Светскиот ден за заштита при работа...
ЕКОНОМИЈА

Работниците во четврток излегуваат на улица

Влатко Зорба
Самостојниот синдикат за образование, наука и култура на Република Македонија – СОНК, како и граѓанскиот синдикат и член на Конфедерацијата на слободни синдикати на Македонија...
ЕКОНОМИЈА

ССМ и КСС: Исклучително важен е заедничкиот настап при подготовка на новиот Закон за работни односи

Влатко Зорба
Претседателот на Сојуз на синдикатите на Македонија, Дарко Димовски и Претседателот на Конфедерација на слободни синдикати на Македонија (КСС), Благоја Ралповски придружувани од Јаким Неделков,...
ЕКОНОМИЈА

Влада: Минималната плата ќе продолжи да расте, обвинувањата на КСС се неосновани

Влатко Зорба
Главен приоритет на Владата на Република Северна Македонија и на Министерството за труд и социјална политика е заштита и унапредување на правата на работниците, но...
ЕКОНОМИЈА

Минималната плата да биде над 16.000 денари, бара КСС

Влатко Зорба
Минималната плата да биде над 16.000 денари, а при нејзиното утврдување да се изземе БДП, бара Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС). КСС денеска на прес-конференција...
ЕКОНОМИЈА

Aко недела биде прогласена за неработен ден, оние кои ќе работат да земаат поголема дневница

Берта Китинска
Супермаркетите и трговците на големо да не работат во недела, додека за малите трговци, угостителите и туристичките агенции засега нема да важи тоа. Ова е...
ЕКОНОМИЈА

КСС: Дневницата во недела повисока за 50%, се друго е дискриминирачки

Потребно е да се направи само дополнување на законското решение, со кое ќе се прецизира дека недела е ден за одмор, а оние пак кои...