Стандард
ЕКОНОМИЈА

За 15 дена нов закон: Дел од маркетите, одлучија недела да биде неработен ден за сите вработени

Владата ја прифати иницијативата денот недела да биде прогласен за неработен ден.

Вработените кои се дел од големото семејство на маркетите Кит-Го, Тера и Супер Кит-Го низ Македонија ќе имаат еден ден целосно да му се посветат на семејството и најблиските.Покрај маркетите и трговските центри решија неделата да им ја дадат како слободен ден на своите вработение.

Владата и го задолжи Министерството за труд и социјална политика во рок од 15 дена да достави законско решение за ова прашање, објави на официјалниот фејсбук профил премиерот Зоран Заев

-Ова решение е во интерес на граѓаните, неделата треба да биде ден посветен на одмор, ден за поквалитетно време за секој граѓанин на кого тоа му е потребно, ден за семејството, ден за себе, вели Заев.

Иницијативата за неработна недела веќе подолго време е актуелна во регионот, меѓутоа бројот на компании во секторот трговија кои го променија своето работно време за да им излезат во пресрет на своите вработени е многу мал.

Поврзани вести

Тунтев: Поради Ковид-19 двојно помалку патници на аеродормите на годишно ниво

Иднината стигна: Гугл прави свој здравствен картон

Почна собраниската расправа за ребалансот на Буџетот

Влатко Зорба