СТАНДАРД life

Турција

КОМПАНИИ

WhatsApp губи корисници: Турција започнаа истрага, локалните апликации доживеаја бум

Влатко Зорба
Турскиот регулатор за конкуренција денес објави дека покренал истрага против WhatsApp и неговиот сопственик на Facebook, откако апликацијата за пораки побара од корисниците да му...
КОМПАНИИ

Турција за повлекувањето на „Volkswagen“: Не губиме ние…

Влатко Зорба
Турскиот министер за индустрија и технологија Мустафа Варанк изјави дека одлуката на германскиот производител на автомобили „Volkswagen“ да ги откаже плановите за изградба на производствен...
КОМПАНИИ

Турција парично ги казнува социјалните мрежи

msp-admin
Турција денес го воведе првиот пакет високи казни за големите социјални мрежи, вклучувајќи ги Твитер, Фејсбук и Инстаграм, за непочитување на контроверзниот закон што значително...
ЕКОНОМИЈА

Турција се „шири“ во Африка, Америка, Русија… „на најбрз и најефикасен начин“

Stefanija Kuzmanovska
Турција планира да воспостави логистички центри во стратешките региони на Африка, Америка, Европа, Русија и Далечниот исток. Ова го објави министерот за трговија на Турција,...
КОМПАНИИ

Ништо од фабриката „Фолксваген“ во Турција

msp-admin
Германскиот производител на автомобили „Фолксваген“ објави дека се откажува од изградба на нова фабрика во Турција, затоа што повеќе не е потребна. Германскиот автомобилски гигант...
ЕКОНОМИЈА

За осум месеци Турција заработи 1,8 милијарди долари од извоз на лешници

Stefanija Kuzmanovska
Турција заработи 1,84 милијарди долари од извоз на лешници во период од септември лани до април оваа година, што претставува зголемување од 50,9% во однос...
КОМПАНИИ

Србија ќе увезува работници од Индија, Пакистан и Турција?

msp-admin
Проблемот со недостиг од работна сила беше меѓу темите за коишто стана збор на овогодишниот Копаоник бизнис форум, а предвидувањата се дека Србија ќе мора...
КОМПАНИИ

Приходите од Истанбулскиот канал ќе достигнат 1 милијарда долари годишно

msp-admin
Целта на проектот за изградба на Истанбулскиот канал е да се обезбеди безбедност на превозот, заштита на населението и животната средина. Ова го изјави турскиот...