Стандард
КРИПТОВАЛУТИ

Падот на лирата ја зголеми побарувачката за биткоин во Турција за скоро 600%

Потрагата по терминот „биткоин“ во Турција експлодираше во последните 24 часа откако вредноста на турската лира падна за 14% по отпуштањето на гувернерот на централната банка, според „Гугл трендс“.

Алатката за анализа покажува дека бројот на пребарувања на биткоин се зголемил за 566% во часовите веднаш по веста за падот на лирата.

Причината за разрешувањето на Нача Агбал беше зголемувањето на главната каматна стапка во земјата, што не е тајна дека е ситуација која не му се допаѓа на Ердоган.

Сепак, поранешниот гувернер на централната банка веќе успеа да врати една петтина од вредноста на локалната валута во однос на американскиот долар, а неговото отстранување од функцијата предизвика сомневања дека лирата повторно е на работ на девалвација.

Во исто време, лансирањето на барањата за биткоин е историски рекорд за криптовалутата, откако стапката на раст е двојно поголема отколку што беше на биковиот пазар во 2017-2018 година.

Поврзани вести

DOGE се натпреварува со Bitcoin по популарност во САД

Влатко Зорба

Милијардер: Ќе се кандидирам за претседател на САД ако Bitcoin стане 1 милион долари

Влатко Зорба

Првиот Bitcoin ETF одобрен во Канада

Влатко Зорба