Стандард

Лира

КОМПАНИИ

Огромен пад на турската лира по смената на гувернерот од страна на Ердоган

Влатко Зорба
Турската лира е во фокусот на инвеститорите од утрово, која падна нагло откако изминатиов викенд турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го замени шефот на централната...
ЕКОНОМИЈА

Турската лира e стабилна и покрај американските санкции

msp-admin
Турската лира останува стабилна и покрај новите американски санкции воведени против  Турција поради нејзината офанзива во Сирија. Минатата година, зголемените тарифи за турскиот челик и...