Стандард
КОМПАНИИ

Турција има девизни резерви од 95 милијарди долари

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека централната банка на земјата има девизни резерви во износ од 95 милијарди долари.

Ердоган зборуваше на конгресот на Партијата на правдата и развојот (АКП) во западниот турски град Измир, и по тој повод ги критикуваше изјавите на претставниците на опозициската Републиканска народна партија (ЦХП), пренесува агенцијата Анадолија.

Имено, тој реагираше до лидерот на таа партија во контекст дека Турција треба да позајмува од Меѓународниот монетарен фонд (ММФ).

Турскиот претседател потсети дека со преземањето на владата, тие исто така го презедоа долгот на Турција кон ММФ, кој тогаш изнесуваше 23,5 милијарди долари и дека во мај 2013 година тој долг го сведоа на нула.

„Повеќе немаме долг кон ММФ. Ни велат оди и позајми од ММФ. Но, тоа го покажува нивниот карактер. Тие велат дека резервите на Централната банка на Турција се на нула. Дури отидоа и подалеку, тврдејќи дека се под нулата“, рече Ердоган и додаде:„ Кога пристигнавме, Централната банка имаше 27,5 милијарди девизни резерви, а во моментов тие изнесуваат 95 милијарди долари “.

Тој исто така рече дека во времето кога тој бил премиер, таа бројка била рекордна и изнесувала 132 милијарди долари. Според него, тоа значи дека тие можат повторно да бидат 132, но и 200 милијарди долари.

Поврзани вести

Кинеската економија ќе порасне за 7,9% во 2021 година

Влатко Зорба

Трамп сака „дел од колачот“ од продажбата на „ТикТок“

msp-admin

„Тeсла“ се искачи на врвот на листата на највредните производители во 2020 година

error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!