СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

Турција има девизни резерви од 95 милијарди долари

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека централната банка на земјата има девизни резерви во износ од 95 милијарди долари.

Ердоган зборуваше на конгресот на Партијата на правдата и развојот (АКП) во западниот турски град Измир, и по тој повод ги критикуваше изјавите на претставниците на опозициската Републиканска народна партија (ЦХП), пренесува агенцијата Анадолија.

Имено, тој реагираше до лидерот на таа партија во контекст дека Турција треба да позајмува од Меѓународниот монетарен фонд (ММФ).

Турскиот претседател потсети дека со преземањето на владата, тие исто така го презедоа долгот на Турција кон ММФ, кој тогаш изнесуваше 23,5 милијарди долари и дека во мај 2013 година тој долг го сведоа на нула.

„Повеќе немаме долг кон ММФ. Ни велат оди и позајми од ММФ. Но, тоа го покажува нивниот карактер. Тие велат дека резервите на Централната банка на Турција се на нула. Дури отидоа и подалеку, тврдејќи дека се под нулата“, рече Ердоган и додаде:„ Кога пристигнавме, Централната банка имаше 27,5 милијарди девизни резерви, а во моментов тие изнесуваат 95 милијарди долари “.

Тој исто така рече дека во времето кога тој бил премиер, таа бројка била рекордна и изнесувала 132 милијарди долари. Според него, тоа значи дека тие можат повторно да бидат 132, но и 200 милијарди долари.

Поврзани вести

Попрво ќе го откажат одморот, одошто да се тестираат и да носат маски

msp-admin

Рутина од пет минути што ќе придонесе да имате подобар работен ден

msp-admin

Водафон Германија со својата 5G мрежа опфаќа 10 милиони луѓе

msp-admin