СТАНДАРД life
ЕКОНОМИЈА

Заев најавува и најмалку десет нови турски инвестиции

Утврдиме најмалку 10 нови турски инвестиции, во зона која што ја разработуваме на Коридорот 10, во Гевгелија, рече денеска премиерот Зоран Заев а новинарско прашање во врска со работната вечера вчера со претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган.

– Се работи за инвестиции од секаков вид во преработувачка индустрија, коишто се стратешки поставени за европскиот пазар, нешто за кое што нашите комори подолг период разговараа, а сега го утврдивме. Заедно со претседателот на вечерата беа соодветните министри со кои што разговаравме и за ваквите детали. Разговаравме секако и за соработката меѓу армиите. Ние сме членка на НАТО. Многу соработува со Турција. Турција е еден од значајните донатори на Република Северна Македонија во армиска опрема. Овој пат имаме набавки од наши пари, но секако очекуваме и дополнителен придонес од Турција, затоа што Турција е наш голем пријател, истакна Заев.

Поврзани вести

НС ГРИТГ и МАКАМТРАНС бараат намалување на цената на струјата за 50 отсто

МОТ и ЕБОР ја советуваат Северна Македонија за пазарот на трудот по корона вирусот

По 20 дена, граѓаните ќе добијат обесштетување од Еуростандард банка во вредност до 30 илјади евра

Берта Китинска