Стандард
КОМПАНИИ

Руската испорака на гас за Турција се зголеми за 106 проценти

Испораките на гас во Турција се зголемија за 106 проценти, на повеќе од 11,5 милијарди кубни метри во првиот квартал, изјави директорката на „Газпром експорт“, Елена Бурмистрова.

„Како што можете да видите, стапките на турско преземање во моментов се на многу високо ниво, тие не паѓаат. Се надевам дека ќе ги задржиме стапките на раст (оваа година)“, рече Бурмистрова.

Во 2020 година гасот беше испорачан не само до Турција, туку и до потрошувачите во Бугарија, Грција, Северна Македонија и Романија, додаде Бурмистрова.

Поврзани вести

Apple на чекор до вредност од два трилиони долари

msp-admin

Со кои акции најмногу се тргуваше неделава?

msp-admin

Ќе се одземаат лиценци на бензиски ако точат неквалитетни горива

Влатко Зорба