Стандард
КОМПАНИИ

Гигантот Qantas порачува: Само вакцинирани во нашите авиони

Директорот на австралиската авиокомпанија Qantas, Алан Џојс, смета дека владите ќе инсистираат патниците на меѓународните летови да бидат вакцинирани против короната и додава дека вакцините ќе бидат клучен фактор за закрепнување на уништената авио-индустрија, која забележа рекорден пад на патнички сообраќај од 75,6 проценти.

Во интервју за Би-Би-Си, Џојс рече дека владите на многу земји интензивно ја споменуваат вакцинацијата како услов за влез, но тој додаде дека, дури и ако тоа не е стандард, тој лично смета дека авионската индустрија треба да ја воведе.

Quantas претходно најави дека нема да прифаќа невакцинирани патници во своите авиони.

„Наша должност е да се грижиме за патниците и членовите на екипажот, така што сите во авионот да бидат безбедни“, рече тој, додавајќи дека огромното мнозинство нивни клиенти сметаат дека тоа е добра идеја: 90 проценти од луѓето што ги испитавме сметаат дека вакцината за меѓународно патување треба да биде обврска “.

Има и такви кои не сметаат дека е добра идеја, вклучително и Светската здравствена организација, чиј директор на дигитални здравствени услуги, Бернардо Маријано, рече дека СЗО не се согласува со таа идеја.

„Без оглед што би сакале некои во приватниот сектор, потребен е унифициран пристап на сите влади за секоја промена да биде функционална“, рече тој.

Џојс, физичар и математичар по професија, верува дека вирусот ќе продолжи да циркулира дури и откако државите ги отворат своите граници еден ден.

„За повеќето луѓе во Австралија, тој факт е тешко да се прифати. Ние мора да ги убедиме луѓето дека намалувањето на ризикот од инфекција на нула е невозможно, така е и со други опасности во другите сфери на животот“, рече тој.

Поврзани вести

Податоци вредни 350 милијарди долари се украдени од гејмерите ширум светот во 2020 година

msp-admin

ДЗС: Во февруари годинава зголемување на трговијата на мало

msp-admin

Србија ќе увезува работници од Индија, Пакистан и Турција?

msp-admin