СТАНДАРД life

фајзер

КОМПАНИИ

Фајзер очекува приход од 26 милијарди долари од вакцината за коронавирус

Американската фармацевтска компанија „Фајзер“ во вторникот објави дека очекува приход од 26 милијарди долари од вакцината против „Ковид-19“ оваа година, што значително ги зголемува проценките...
КОМПАНИИ

Од „Фајзер“ до „Модерна“: Во која насока се движат акциите на водечките компании во борбата против Ковид?

Влатко Зорба
По тешката 2020 година и околу 2,6 милиони смртни случаи од Ковид-19, на почетокот на тековната година започна масовната вакцинација. Во играта има многу компании...
КОМПАНИИ

„Фајзер“ најавува поскапување на вакцините

Влатко Зорба
Европската унија постигна договор со американскиот производител на вакцината „Фајзер“ за зголемување на испораката за европскиот пазар и дека контингентот од 10 милиони дози, првично...
КОМПАНИИ

ПАД НА АКЦИИТЕ НА ФАЈЗЕР И АСТРАЗЕНЕКА: Една вест предизвика хаос на пазарот

Влатко Зорба
Силниот раст на производителите на вакцини против коронавирус запре. Акциите на „Фајзер“ и „АстраЗенека“ пропаѓаат по негативните вести од Јужна Африка. Спротивно на тоа, скокна...
КОМПАНИИ

Колку ќе заработи „Фајзер“ со продажба на вакцините ширум светот? Цифрата е огромна

Stefanija Kuzmanovska
Американската фармацевтска компанија „Фајзер“ очекува приход од околу 15 милијарди долари од продажбата на вакцината против ковид во 2021 година. Вакцината против коронавирус на „Фајзер“,...
ТЕХНОЛОГИЈА

Британија ја одобри вакцината на Бајонтек-Фајзер

msp-admin
Германско-американската вакцина со заштита од 95 отсто на компаниите Бајонтек-Фајзер доби одобрување во Велика Британија. Првите испораки пристигнуваат за неколку дена. Според германската компанија „Бајонтек“...
КОМПАНИИ

Колку ќе заработи „Фајзер“ од вакцината?

msp-admin
„Фајзер“ и партнерската компанија „Бајонтек“ изјавија дека нивната вакцина е близу до производство. Се проценува дека тие две фармацевтски компании би можеле да заработат скоро...