Стандард

бајонтек

КОМПАНИИ

Бајонтек ќе инвестира во фабрика која ќе прави милијарда вакцини годишно

Германската фармацевтска компанија Бајонтек се искачи на светскиот фармацевтски врв со вакцината против коронавирусот – и научно и финансиски, но веќе размислува за времето по...
КОМПАНИИ

BioNTech подготвен да произведе до 2,5 милијарди вакцини оваа година

Влатко Зорба
Германската лабораторија BioNTech објави дека има намера оваа година да произведе 2,5 милијарди дози на вакцина против Ковид-19, развиена заедно со американската компанија Pfizer, односно...
КОМПАНИИ

„BioNTech“: Застојот на ЕУ во набавката на вакцините е изненадувачки

Влатко Зорба
Шефот на истражувачката компанија од Мајнц, „BioNTech“ – Угур Шахин, рече дека е зачуден од колебливите нарачки за вакцини од Европската унија (ЕУ). Процесот во...
КОМПАНИИ

Financial Times ги прогласи сопствениците на „BioNTech“ за личности на годината

msp-admin
Financial Times ги прогласи сопствениците на BioNTech за личности на годината. Двојката Угур Сахин и Озлем Турец ги посветија своите животи на најсмртоносната пандемија во...
ТЕХНОЛОГИЈА

Британија ја одобри вакцината на Бајонтек-Фајзер

msp-admin
Германско-американската вакцина со заштита од 95 отсто на компаниите Бајонтек-Фајзер доби одобрување во Велика Британија. Првите испораки пристигнуваат за неколку дена. Според германската компанија „Бајонтек“...