Стандард
КОМПАНИИ

BioNTech подготвен да произведе до 2,5 милијарди вакцини оваа година

Германската лабораторија BioNTech објави дека има намера оваа година да произведе 2,5 милијарди дози на вакцина против Ковид-19, развиена заедно со американската компанија Pfizer, односно 25 проценти повеќе отколку што првично беше најавено.

Производните капацитети ќе се зголемат како резултат на „оптимизација на производствениот процес“ и проширување на производствената мрежа, како и по одобрувањето да се извлечат шест дози од едно шише, наместо претходните пет, се наведува во денешното соопштение на компанијата.

До 23 март, BioNTech и нејзиниот партнер Pfizer испорачаа повеќе од 200 милиони дози на вакцина ширум светот.

Поврзани вести

Најбогатиот човек наскоро ќе стане многу, многу побогат

Влатко Зорба

Ангеловска: Во првите 16 дена од јануари е извршен поврат на ДДВ кон фирмите во износ од 15 милиони евра.

msp-admin

Пандемијата „удри“ и по рекламниот сектор

msp-admin
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!