Стандард
ТЕХНОЛОГИЈА

Британија ја одобри вакцината на Бајонтек-Фајзер

Германско-американската вакцина со заштита од 95 отсто на компаниите Бајонтек-Фајзер доби одобрување во Велика Британија. Првите испораки пристигнуваат за неколку дена.

Според германската компанија „Бајонтек“ и нејзиниот американски партнер „Фајзер“, регулаторното тело за фармацевтски производи во Велика Британија даде итно одобрување за нивната вакцина против корона – BNT162b2.

Ова им даде на Британците зелено светло против вакцината корона пред ЕУ и САД. Тоа е исто така првото одобрување за BNT162b2 ширум светот. Првите испораки на вакцината треба да пристигнат во Велика Британија за само неколку дена.

„Првото итно одобрување за вакцината против Ковид-19 е револуционерна научна пресвртница“, се вели во соопштението на двете компании. Портпаролот на Министерството за здравство на Велика Британија потврди дека вакцината е одобрена денес (2 декември).

Поврзани вести

Се појавија рендери на OnePlus 8 Pro (ВИДЕО)

msp-admin

Со Google Assistant сега ќе може и да изгубите тежина

msp-admin

Итно ажурирање на Windows 10 против „сини екран на смртта“

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!