СТАНДАРД life

Извоз

ЕКОНОМИЈА

Се укинува забраната за извоз на брашно од земјава

Берта Китинска
Мелничарите постигнаа договор со министерот за економија – набрзо ќе се одблокира прозводството на брашно од увозна пченица. Цената на брашното во земјава ќе може...
ЕКОНОМИЈА

Пауновски: Дел од компаниите што увезувале јужно овошје имале шпекулативен однос кон пазарот

Дел од компаниите што увезувале јужно овошје во нашата држава намерно имале шпекулативен однос кон пазарот и тие артикли не ги појавувале со цел цената...
ЕКОНОМИЈА

Бектеши за информациите на Инфомакс: Објавувањето лажни вести се казниви по Закон

Дел од медиуми  денеска објавија дека камиони со македонска пченица се извезуваат во Косово и дека имаме резерви за само 26 дена. -Сакам да им...
КОМПАНИИ

Кој е најголемиот извозен адут на земјава?

msp-admin
Трговската размена по производи покажува дека во извозот најголемо е учеството на катализаторите на носачи со благородни метали или нивни соединенија, сетовите на проводници за...
ЕКОНОМИЈА

Од понеделник Бугарија и С. Македонија го прекинуваат со увоз-извоз на гориво од отпад

Берта Китинска
Од понеделик стапува во сила забраната за узвоз и извоз на гориво од отпад меѓу Бугарија и Северна Македонија. Тоа е согласно забраната, која е...