СТАНДАРД life
ЕКОНОМИЈА

Бектеши за информациите на Инфомакс: Објавувањето лажни вести се казниви по Закон

Дел од медиуми  денеска објавија дека камиони со македонска пченица се извезуваат во Косово и дека имаме резерви за само 26 дена.

-Сакам да им порачам на сите вакви медиуми што шират лажни вести треба да се засрамат посебно во ваква кризна ситуација во државата предизвикана од Коронавирусот.Апелирам до сите граѓани ИМАМЕ доволно резерви на пченица и на брашно, а дополнително донесовме одлука за забрана за извоз во други земји.Има контроли и инспекции на терен и нашите граници се осигурани.Да потсетам објавувањето на лажни вести согласно заклучок на Владата се казниви по Закон. Апелирам до медиумите да не објавуваат лажни вести кои предизвикуваат паника кај граѓаните во оваа кризна ситуација, изјави министерот за економија Крешник Бектеши.

Поврзани вести

Пешев: Компаниите ќе имаат проблем да ја одржат ликвидноста

Европејците ѝ вртат грб на готовината поради страв од Ковид-19

Никола Поповски

PwC: Лидерите од регионот умерено оптимистични за зголемување на економскиот раст во 2021