СТАНДАРД life

медиуми

КОМПАНИИ

Google склучи договори за објавување содржини со повеќе од 600 медиуми

Влатко Зорба
Google во средата објави дека склучил договори за објавување содржини со повеќе од 600 медиуми ширум светот, најавувајќи дека ќе одвои една милијарда долари за...
КОМПАНИИ

Мајкрософт ги поддржа европските медиуми против технолошките гиганти

Влатко Зорба
Мајкрософт ги здружува силите со издавачите во Европа, повикувајќи на законодавство во австралиски стил, за да ги принуди технолошките платформи како Гугл и Фејсбук да...
КОМПАНИИ

Новинските компании во Европа го зголемуваат притисокот врз технолошките гиганти

Влатко Зорба
Новинските компании лобираат низ Европската унија да копираат делови од предложениот закон во Австралија што ќе ги принуди Фејсбук и Гугл да плаќаат договорена цена...
КОМПАНИИ

„Јунајтед Груп“: „Теленор“ и „Телеком“ градат картел за уништување на слободните медиуми во Србија

Влатко Зорба
„Јунајтед Груп“ денес објави дека е „шокирана од одлуката на „Телеком Србија“ и „Теленор“, кои се согласија да соработуваат со цел уништување на кабелскиот оператор...
КОМПАНИИ

„Google“ е подготвен да им исплати на медиумите милијарда долари за содржина

msp-admin
„Google“ планира да им исплати на медиумите милијарда долари за содржина во следните три години, рече извршниот директор Сундар Пичаи денеска, попуштајќи на притисокот од...
ЕКОНОМИЈА

Медиумите може да поднесуваат барања за субвенционирање на социјалното осигурување за вработените

Управата за јавни приходи соопшти дека работодавачите во медиумите можат да аплицираат за субвенционирање на придонесите на платите на вработените. „За секој осигуреник за месец...
ЕКОНОМИЈА

Бектеши за информациите на Инфомакс: Објавувањето лажни вести се казниви по Закон

Дел од медиуми  денеска објавија дека камиони со македонска пченица се извезуваат во Косово и дека имаме резерви за само 26 дена. -Сакам да им...