СТАНДАРД life

Извоз

КОМПАНИИ

Британскиот извоз во ЕУ „потона“ за 68 отсто во јануари

Влатко Зорба
Британскиот извоз во Европската унија се намали за две третини во јануари или 68 проценти во однос на истиот месец во 2020 година, објави во...
КОМПАНИИ

Италијанците ПРОФИТИРААТ поради германскиот АПЕТИТ

Влатко Зорба
Апетитот на Германците за тестенини во време на корона донесе најмалку една добра вест во Италија, што го зголеми извозот на таа храна во Германија...
КОМПАНИИ

Стабилизација на извозот и увозот на европски производи во ноември 2020 година

Влатко Зорба
Извозот и увозот на стоки во ЕУ и еврозоната се стабилизираа во ноември 2020 година, сигнализирајќи подобрување кон крајот на пандемиската година во која тие...
КОМПАНИИ

„Волстрит журнал“: Контраст на рекордниот кинески извоз и американската епидемија

msp-admin
Скоро никој за време на жестоката трговска војна не очекуваше дека кинескиот извоз ќе го сруши рекордот во 2020 година, се вели во написот на...
ЕКОНОМИЈА

Франција реализира 100 милијарди долари извоз во исламските земји

Stefanija Kuzmanovska
Бојкотот на француските производи станува сè пошироко распространет во земјите од исламскиот свет, по изјавите на францускиот претседател Емануел Макрон за исламот и муслиманите. Бројни...