СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

„Волстрит журнал“: Контраст на рекордниот кинески извоз и американската епидемија

Скоро никој за време на жестоката трговска војна не очекуваше дека кинескиот извоз ќе го сруши рекордот во 2020 година, се вели во написот на Волстрит журнал, објави кинеската медиумска група (ЦМГ).

Во написот објавен на 8 декември, со наслов „Контраст на рекордниот кинески извоз и американската епидемија“, се вели дека кинескиот извоз се зголемил за 21,1 процент во ноември во споредба со истиот период минатата година, што е најбрз раст од 2011 година.

Извозот на мобилни телефони се зголеми за околу осум милијарди долари во ноември во споредба со октомври оваа година.

Кинескиот извоз се зголеми на почетокот на 2020 година поради глобалната побарувачка за медицински материјали. Сепак, во моментов главниот „мотор“ на извозот се електронски производи, како што се компјутерите.

Поврзани вести

Електричните автомобили наскоро поевтини од класичните?

Влатко Зорба

Се очекуваат поповолни состојби во преработувачката индустрија и зголемување на бројот на вработени

Берта Китинска

Кина ги повикува САД да ги укинат тарифите и да започнат со „градење добра волја“

Влатко Зорба