Стандард
ЕКОНОМИЈА

Македонија е 63-та земја во светот по извоз на лекови

Македонија е 63-та земја во светот по извоз на лекови, којшто во 2019 година беше на ниво од 103.795.000 долари.

Од земјите во регионот, најголем извозник на лекови беше Словенија со 5,1 милијарда долари. По неа следат: Грција (две милијарди долари), Бугарија (една милијарда долари), Хрватска (690 милиони долари) и Србија (281 милион долари).

На глобално ниво, извозот на лекови имаше вредност од 392,9 милијарди долари, што е за 3,2% повеќе во однос на 2018 година, покажуваат податоците на World’s top exports.

Поврзани вести

Влада: Ќе продолжиме да „претеруваме” со почитувањето и обезбедувањето на работничките права

Влатко Зорба

ЦГК: Повеќе од 8 милиони евра чинат тендерите за зимско одржување на патиштата за оваа сезона

Влатко Зорба

Туристичките агенции ќе може да се регистрираат на платформата „Дома си е дома“ за користење ваучери

Берта Китинска
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!