СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

Италијанците ПРОФИТИРААТ поради германскиот АПЕТИТ

Апетитот на Германците за тестенини во време на корона донесе најмалку една добра вест во Италија, што го зголеми извозот на таа храна во Германија за 20% за една година.

– За нас, Германија е најголем пазар за извоз на тестенини – рече Луиџи Скордамаља од италијанското Здружение на производители на храна „Filiera Italia food association“.

И додека другите италијански сектори претрпеа загуби поради пандемијата, прехранбената индустрија може да ги „истрие рацете“ од задоволство, објаснува Здружението.

Повеќе маслиново масло, сирење и ориз завршија на трпезите во германските домаќинства од избувнувањето на пандемијата, но никој од овие производи не може да се спореди со „пастата“ според популарноста.

Поврзани вести

По 230 Балканци секој ден заминуваат во Германија на работа

msp-admin

Netflix објави извештај за еднаквоста и ги призна скандалозните услови за тоа како вработува

Влатко Зорба

Најдолгиот тренд на пад на доларот во последните 10 години

msp-admin