Таг : Куманово

Хроника

Кривична за кумановец: Наместо во самоизолација отишол во Австрија

Берта Китинска
Маж од Куманово заработни кривична пријава бидејќи наместо во самоизолација заминал во Австрија. -На 12.06.2020, од страна на Центарот за јавно здравје бил доставен список...
Хроника

Нападнат лекар на Итна медицинска помош во Куманово

Влатко Зорба
Во недела на втори август во Куманово, лекар од Итната медицинска помош пријавил во полиција дека бил мета на физички напад при извршвуње на неговата...
МАКЕДОНИЈА

ЦЈЗ: Во Куманово 15 новозаболени од коронавирус, 10 пациенти оздравени

Центарот за јавно здравје Куманово во последниве 24 часа евидентира петнаесет новозаболени лица од Ковид 19, сите од Куманово, соопштија денеска надлежните од јавната здравствена...
МАКЕДОНИЈА

Општина Куманово доставила предлог за поставување на монтажна ковид болница

Општина Куманово доставила предлог локација за изградба на монтажна ковид болница која ќе се наоѓа во дворот на Општата болница Куманово, информираше градоначалникот на Куманово,...
МАКЕДОНИЈА

Општина Куманово бара да се зголемат капацитетите за третирање на болните од Ковид

Денеска во просториите на Општина Куманово се одржа состанок на Општинскиот штаб за заштита и спасување во врска со преземање на активности и мерки од...
МАКЕДОНИЈА

Димитриевски: Коалицијата „Можеме“ на СДСМ води во Куманово

Градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски на свјот фејсбук профил напиша дека во Куманово води коалицијата „Можеме“ на СДСМ. „Моментален пресек во Куманово СДСМ – 16.347...
Политика

Спасовски од Куманово: Во наредниот четиригодишен мандат – економско унапредување на државата

Влатко Зорба
Носителот во ИЕ2 од СДСМ, Оливер Спасовски денеска оствари средби со граѓани од Куманово и населените места, на кои истакна дека последниве три години решени...
Политика

Заев: Грижата за ранливите категории граѓани уште посилна во наредниот мандат

Дванаесет илјади стечајни работници, денеска добиваат месечен надоместок од осум илјади денари за да не бидат без примања, имаат поддршка од својата земја, рече претседателот...
МАКЕДОНИЈА

Директорката на Кумановската болница позитивна: „Имунитетот попушти после 5 месеци борба со коронавирусот“

Снежана Захариева, директорката на кумановската болница, има позитивен тест на коронавирус. Таа ова го објави на својот профил на „Фејсбук“. Кажува дека тестирањето го направила...
Политика

Спасовски: Куманово денес забрзано се гради и ќе придонесува во развојната економија

Носителот на листа во ИЕ2, Оливер Спасовски, синоќа во своето родно Куманово во интервју за локалната ТВ Феста зборуваше за тоа зошто токму коалицијата Можеме...