Стандард

Бочварски

ЕКОНОМИЈА

Бочварски: Инвестициите во електро преносниот систем се од клучно значење за севкупниот економски развој на државата

Влатко Зорба
Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски на денешното означување на почетокот на изградбата на далекуводот Штип – Овче Поле, изјави дека во услови кога...
ЕКОНОМИЈА

За експресниот пат Штип – Кочани инвестирано 37,3 милиони евра

Влатко Зорба
Оваа Влада покажа како треба де се гради во државата и тоа најубаво може да види преку изградба на експресните патишта во Источниот дел на...
ЕКОНОМИЈА

Бочварски: Преку нов предлог Закон го продолжуваме процесот на легализација на дивоградбите

Влатко Зорба
Наша интенција е да го продолжиме рокот за легализација преку нов Закон за да може да им се даде можност на сите физичи и правни...
ЕКОНОМИЈА

Реализирани над 75 % од магистралниот гасовод Скопје – Гостивар

Влатко Зорба
Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, заедно со директорот на Национални Енергетски Ресурси и заменик министерот за транспорт и врски, беа присутни на увид...
ЕКОНОМИЈА

Пошта воведува нови конкурентски услуги на пазарот

Влатко Зорба
Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски денеска оствари работна средба со генералниот директор на АД Пошти на Северна Македонија, Јани Макрадули, на која се...
ЕКОНОМИЈА

Надминати проблемите со стариот изведувач на експресниот пат Градско до клучка Дреново, градежните активности ги презема „Штрабаг“

Влатко Зорба
Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски при денешната средба со стопанственици од Пелагонискиот регион, со кои се разговарало за економските политики на Владата на...
ЕКОНОМИЈА

Бочварски: Преку 700 милиони евра инвестираме за модернизација на Коридор 8

Влатко Зорба
Вкупните средства планирани за доизградба и рехабилитација на целиот Коридор 8 надминуваат 700 милиони евра, што само по себе говори дека оваа Влада е силно...
ЕКОНОМИЈА

Годинава започнува градбата на гасоводот од Неготино до Гевгелија

Влатко Зорба
До средина на оваа година ќе извадиме одобрение за градење а до крај на годината, а може и порано да распишеме тендер за изградба на...
КОМПАНИИ

Ќе се гради нов автопат од Гостивар до Тетово

Влатко Зорба
Оваа година започнуваме со постапка за изработка на физибилити студија за изградба на нов автопат од Гостивар до Тетово, истакна министерот за транспорт и врски,...
ЕКОНОМИЈА

Бочварски: За пругата од Куманово до Бугарија треба да се изградат над 90 мостови и 32 тунели

Влатко Зорба
Коридорот 8 е еден од клучните коридори и на ЕУ, и токму при посетата еврокомесарот Вархеји еден од клучните фактори кои ги наведе беше транспортната...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!