Таг : автопат

МАКЕДОНИЈА

Собранието го донесе законот за дополнително финансирање за автопатот Кичево-Охрид

Влатко Зорба
Собранието на Република Северна Македонија со 68 гласа „за“ денеска го изгласа Предлог-законот за гаранција на РСМ на обврските по договорот за заем за дополнително...
Политика

Стеванаџија: Каде се видело анекс од 200 милиони евра за клучки за автопат?

Влатко Зорба
Димитар Стевананџија од ВМРО-ДПМНЕ на расправата денес по Предлог-законот за гаранција од државата за Договор за заем од 179 милиони долари за дополнително финансирање на...
Политика

Попоски: Да се воведе еднократен паушален надоместок за користење на автопатите без ограничување (ВИДЕО)

Влатко Зорба
„За да бидеме дел од Европа или како што властите милуваат да кажат Европа да ја донесеме овде, мора да почнеме да функционираме европски. Од...
МАКЕДОНИЈА

Уапсени дванаесет мигранти на автопатот Куманово-Табановце

Дванаесет мигранти од Авганистан и Пакистан биле откриени во четвртокот навечер, во комбе на автопатот Куманово – Табановце и истите биле веднаш приведени од полицијата....
МАКЕДОНИЈА

Камион со македонски таблици се превртел на автопатот Ниш-Белград

Камион со македонски регистарски таблици се превртел на автопатот Ниш-Белград, кај селото Катун, пренесува српската агенција Бета. Според полициските наводи, возачот со возило на брза...
МАКЕДОНИЈА

Милчо Манчевски: Тоа од што денес страда Скопје бил проблем на Амстердам и Њујорк пред 40 години

Влатко Зорба
„Градоначалникот гради автопат низ центарот на Скопје. Плус тунел и вијадукт. Ова е продолжувањето на Климент Охридски и тунелот под Кале. Начинот на кој проектот...
ЕКОНОМИЈА

Сугарески: Засилена динамика на изградбата на автопатот Кичево-Охрид

user3
Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески очекува позасилена динамика на изградбата на автопатот Кичево-Охрид, каде, како што вели, се прават напори дел од патот...