Стандард
КОМПАНИИ

Белградско пристаниште на нова локација од следната година

Изградбата на новото пристаниште во Белград ќе започне на почетокот на следната година, наместо како што беше претходно планирано, во текот на оваа година, беше потврдено за порталот Бизнис.рс од Владата на Србија.

„Минатата недела беше донесена одлука да се започне со изработка на Просторниот план на областа за специјални намени на новото пристаниште во Белград. Општата граница на деловниот план вклучува делови од територијата во градската општина Палилула – КО Ковилово, КО Крњача и дел од територијата на градот Панчево. Засега, две локации се уште се во игра. Имено, новото пристаниште ќе биде или на локација што е на околу 12 километри низводно од мостот на Пупин, или ќе ја користи локацијата на денешното пристаниште Панчево“, објаснуваат во Владата на Србија.

Тие додаваат дека Просторниот план ќе обезбеди основа во однос на директно спроведување и добивање соодветни дозволи во согласност со законот.

„Изработката на Просторниот план се врши паралелно со изготвувањето на Прелиминарната физибилити студија со Општиот проект, чија изработка е во завршна фаза, како и со изготвувањето на Идејното решение со Студијата за изводливост. Дизајнерот е должен да соработува со обработувачот на Просторниот план и да ги достави техничките решенија неопходни за изработка на Просторниот план“, потенцираат во Владата и додаваат дека за оваа работа е утврден рок од 12 месеци

Поврзани вести

Google се откажува од колачињата во Chrome

msp-admin

Пола од вработените во Facebook не веруваат дека компанијата има позитивно влијание на светот

msp-admin

Зелено светло: Microsoft доби дозвола да купи гејминг гигант

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!