Стандард
КРИПТОВАЛУТИ

„Голдман Сакс“ повторно ќе тргува со криптовалути

Американската инвестициска банка „Голдман Сакс“ наскоро повторно ќе воспостави систем за тргување наменет за криптовалути.

Компанијата лансираше ваков систем во 2018 година, но ова отворање се случи во време кога вредноста на биткоинот падна за 70 проценти, што го намали интересот за трговија, пренесе SEEbiz.

Сепак, од тогаш, инфраструктурата и популарноста на криптовалутите, како што е биткоинот, исто така се подобрија, што скоро достигна рекордна вредност. Се проценува дека институционалниот интерес за криптовалутите минатата година исто така се зголемил за 470 проценти.

Бројни компании, како Сквер, Тесла или МајкроСтратеџи, неодамна започнаа да купуваат акции на популарни криптовалути во износи измерени во стотици милиони или милијарди долари, што укажува на потенцијал за долгорочно тргување со криптовалути.

Новиот систем ќе биде дел од одделот за глобален пазар на САД, кој беше најголем и најпрофитабилен сектор минатата година, и најверојатно ќе се занимава со купување и продажба во име на клиенти, но нема да управува со тие средства независно.

Поврзани вести

Еве зошто Биткоин може да вреди 115.000 долари овој август

Влатко Зорба

НОВ ШОК НА ПАЗАРОТ НА БИТКОИН: Криптовалутата од утрово во голем „минус“

Влатко Зорба

Топ 10 криптовалути според растот во 2021 година (инфографик)

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!