СТАНДАРД life

Италија

КОМПАНИИ

Производството во Италија редуцирано за третина: Повеќе од 420,000 луѓе остануваат без работа

msp-admin
Италија, каде производствената активност е намалена за 34 проценти, како резултат на пандемијата на вирусот „КОВИД-19“, се соочува со невидена криза, при што се проценува...
АНАЛИЗИ

Болниот финансиски сектор во Италија има проблем од 2,4 трилиони евра (инфографик)

msp-admin
Инвеститорите го свртуваат вниманието кон најголемата бомба во Европа: уништениот финансиски систем на Италија. Пандемијата на коронавирус и последователниот целосен карантин на земјата ќе има...
КОМПАНИИ

Италија планира „замрзнување“ на обврските за плаќање сметки, даноци и хипотеки

msp-admin
Властите во Италија подготвуваат низа мерки со коишто треба да се даде поддршка на земјата во борба против последиците од коронавирусот, пренесе Бизнис Инфо. Во...
ЕКОНОМИЈА

Коронавирусот во Италија закана за македонската чевларска индустрија

Берта Китинска
Коронавирусот во Италија ќе погоди и дел од македонското стопанство. Посебно на удар ќе биде чевларската индустрија, а не е исклучено и голем дел од...