Таг : Вирус

Политика

СЗО: Вирусот мора да биде нападнат со сите расположиви средства

Влатко Зорба
Земјите кои не ги користат сите расположиви механизми во борбата против коронавирусот, ќе се мачат да го совладаат, предупреди денес СЗО. – Некои земји пристапија...
СВЕТ

Видот на вирусот што сега се појави во Пекинг е поинаков

Stefanija Kuzmanovska
Увезени се новите случаи на коронавирус во главниот град на Кина, изјави за CGTN главниот епидемиолог на Кинескиот центар за контрола и превенција на болести,...
МАКЕДОНИЈА

По вчерашниот ден без новозаболени, денеска во Прилеп се регистрирани два нови случаи

По вчерашниот ден без новозаболени, денеска во Прилеп се регистрирани два нови случаи на коронавирусот. Има дури шест случаи на оздравени лица. Со ова, во...
МАКЕДОНИЈА

Скопје на врвот на листата по бројот на заболени од коронавирусот

Бројот на новозаболени од коронавирусот во државава повторно е во пораст. Вчера беа регистрирани 29 нови случаи, со што вкупниот број дијагностицирани од почетокот на...
МАКЕДОНИЈА

Короната пополека стивнуваше, а ние предвреме се опуштивме

Берта Китинска
Комисијата за заштита од заразни болести вчера не одржа состанок поради зголемениот број на новозразени од  Ковид-19. -Комисијата  според анализата смета дека веќе има услови...
МАКЕДОНИЈА

Прв пациент тргнат од респиратор во Македонија

Берта Китинска
Во Градската општа болница „8 Септември“ во Скопје пред три часа од респираторна машина е ослободен 37-годишен пациент, кој пред три недели бил примен во...