Стандард
ЕКОНОМИЈА

Коронавирусот во Италија закана за македонската чевларска индустрија

Коронавирусот во Италија ќе погоди и дел од македонското стопанство. Посебно на удар ќе биде чевларската индустрија, а не е исклучено и голем дел од кумановските компании да се затворат, вели претседателот на Здружението на текстилната и кожарската индустрија Ангел Димитров.

Според Димитров, веќе е затворен голем дел од северот на Италија каде се извезуваат македонски чевли, а алтернативен пазар за пласман засега нема.

-Наш најголем партнер во однос на призводството на облека е Германија и таму немаме проблеми, но во Италија, баш во делот каде сега се шири коронавирусот, имаме многу компании кои соработуваат со кожарската индустрија, рече Димитров денеска на прес-конференција во Стопанската комора на Македонија.

Поврзани вести

Заев: Просечна откупна цена на Вранецот од 15 денари и на Смедеревка од 13 денари

Александар Петровски

Бесими: Раст кај вкупните приходи од 3,1%, кај даночните од 4,2%

Влатко Зорба

Азески: Можно ли е во пост-Ковид-19 периодот да ни се случи „туризам“?

Влатко Зорба