СТАНДАРД life

Италија

БИЗЛАЈФ

Италијанската мафија започна да ги презема малите бизниси

Влатко Зорба
Италијанските мафијаши силно ја зголемија кредитната активност за малите компании кои се бореа да ги затворат економските активности за време на првиот бран на коронавирус,...
КОМПАНИИ

УниКредит со нето загуба од 2,79 милијарди евра

Влатко Зорба
Италијанската УниКредит објави дека работи во 2020 година со нето загуба и помали приходи, со значително поголеми резервации за загуба на заем како одраз на...
КОМПАНИИ

Италијанците ПРОФИТИРААТ поради германскиот АПЕТИТ

Влатко Зорба
Апетитот на Германците за тестенини во време на корона донесе најмалку една добра вест во Италија, што го зголеми извозот на таа храна во Германија...
БИЗЛАЈФ

Туристичкиот бизнис во Шпанија и Италија се залага за сертификати за вакцинација

Влатко Зорба
Европа го продолжува својот курс кон воведување „пасоши“ за вакцинација или, како што властите ги нарекоа, сертификати. Во Шпанија, владата веќе работи на тоа, а...
ЕКОНОМИЈА

Директните странски инвестиции од Италија во С.Македонија изнесуваат 107 милиони евра

Влатко Зорба
Директните странски инвестиции од Италија во С.Македонија изнесуваат 107 милиони евра, а како што посочија на денешната средба министерот за економија, Фатмир Бесими и италијанскиот...
КОМПАНИИ

Ново, добро платено занимање во Италија, за кое не треба образование и идеи

msp-admin
Во Италија се појави ново, добро платено пред сè телевизиско занимање – “продавач на своето мислење“ (опинионист), пишува дневниот лист Domani. “За некој да биде...