Таг : Лажни вести

Вести

Руските тајни служби „сееле“ лажни вести во Источна Европа преку Фејсбук

Влатко Зорба
Најголемата социјална платформа на светот Фејсбук блокираше мрежа на лажни сметки на корисници на руското воено разузнавање. За неа се вели дека користела повеќе од...
Забава МАГАЗИН

Стивен Кинг поради лажните вести си замина од Фејсбук

Елена Даскалова
„Го напуштам Фејсбук. Не ми е убаво од лажните вести кои се дозволени во политичките кампањи, ниту па верувам дека може да ни ја заштити...
Регион

„Информер“, „Српски телеграф“, „Ало“ и „Курир“ објавиле најмалку 945 лажни вести на нивните насловни страници во 2019 година

Влатко Зорба
За само една година,четири најтиражни весници во Србија објавиле 945 лажни вести на своите насловни страници. Дневните весници – „Информер“, „Српски телеграф“, „Ало“ и „Курир“...
Вести СВЕТ

Лажна сателитска фотографија од пожарите во Австралија стана вирална (ФОТО)

Елена Даскалова
Една од највиралните фотографии, наводната сателитска снимка од пожарите во Австралија, се покажа како лажна, иако ја споделија дури и популарни личности, како што е...
Политика

Пендаровски: Може да очекуваме политичка пропаганда и „фејк њуз“ пред влезот во НАТО

Влатко Зорба
Претседателот Стево Пендаровски смета дека во очи влезот во НАТО, можеме да бидеме предмет на кампањата на политичка пропаганда, или на „фејк њуз“. – Дали...
Политика

Поповски во Трст: Први сме во регионот со стратешки план за борба против лажните вести

Влатко Зорба
Сајбер и хибридните закани, пропагандата, дезинформациите и „лажните вести“ се глобален проблем и имаат потенцијал да го поларизираат јавното мислење, да промовираат насилен екстремизам и...
МАКЕДОНИЈА

Смилевски кон ВМРО-ДПМНЕ: До кога ќе ширите лажни вести за Бутел?

Влатко Зорба
Градоначалникот на Бутел, Велимир Смилевски излезе со реакција за информациите во неколку медиуми блиски на ВМРО-ДПМНЕ а кои се однесуваат за промена на името на...
МАКЕДОНИЈА

Џигал: Политизација на борбата со ширење на дезинформации го зголемува ширењето

Лажните вести не се од скоро, тие имаат историја уште со првите печатени медиуми. Сега со многуте онлајн медиуми, пропагандата е зголемена, рече Сеад Џигал,...
МАКЕДОНИЈА

Локално: Обвинувајќи дека шириме невистини, ВМРО-ДПМНЕ самите шират лажни вести

Наспроти нечии реакции, најверојатно инспирирани од бизнис интереси, а не од интересите на јавноста, Локално.мк еден од неколкуте онлјан медиуми во чиј импресум стојат новинари...
Политика

Забрчанец: Најавтентично е кога граѓаните самоиницијативно пружаат отпор на дезинформациите

Влатко Зорба
„Најавтентично е кога граѓаните самоиницијативно пружаат отпор на дезинформациите. Демантите никогаш нема да бидат доволни ако не постојат сомнежот и критиката преку кои публиката ги...