СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

Претпладне работа, попладне уживање на покривот: Мобилната канцеларија на Нисан стана хит!

Авто-гигантот од Јапонија, Нисан (Nissan Motor Company) смисли креативно и практично решение за сите кои се уморни од работа од дома, а сè уште не можат или нема да се вратат во канцеларијата.

Станува збор за мобилна канцеларија, модел „Nissan Caravan NV350 Concept“, за да можете секогаш да работите – во движење. Новото возило, претставено пред месец и половина, всушност се базира на миниванот NV350 на Nissan, а се контролира преку мобилна апликација.

Внатрешноста е опремена така што можете лесно да работите на компјутер, само ако вашиот простор не е премногу „тесен“. И кога ќе се уморите, покривот се претвора во простор за одмор на лежалка под чадор.

Вашата канцеларија во ова возило е, всушност, модул на повлекување – Office Pod Concept, со работна маса и стол, а исто така можете да работите и кога тие ќе се повлечат во комбето. Бидејќи целиот концепт беше инспириран од Ковид-19, треба да се спомене дека Нисан добро размислил и за тој момент.

Имено, возилото вклучува антибактериска УВ ламба, со која сопственикот на возилото може да дезинфицира лични предмети. Подот на комбето е изработен од транспарентен поликарбонат, па можете да видите што се случува под возилото.

Сериското производство на овој модел засега не е опција, но некои од неговите делови може да се најдат во постојните модели на Nissan, доколку се појави потреба.

Според сите сметки, работата од далечина останува реалност уште некое време. Од истата земја, односно Јапонија, неодамна добивме нова „деловна облека“, само за потребите на работа од дома.

Генијалниот и прогресивен Јапонец, патем, се прилагоди релативно брзо на новиот начин на работа, иако тие се познати по нивната строга деловна етика. За секој чија работна природа им дозволува да работат на компјутер – оваа алтернатива даде добри резултати, но не се покажа како најдобра опција кога станува збор за банкарскиот сектор.

Поврзани вести

„Фолксваген“ ќе бара отштета од поранешните шефови за аферата „Дизелгејт“

Влатко Зорба

ФИТР: Домашните компании подготвени за инвестиции за излез од кризата

Никола Поповски

Што ќе се случи доколку сите приватни автомобили се напојуваат со електрична енергија?

Влатко Зорба