Таг : Димитров

Политика

Димитров: Не се откажуваме од македонскиот идентитет и јазик, ниту од европската иднина

Влатко Зорба
Прашањето на јазикот и идентитетот е резултат на еден историски процес и ние не можеме за тоа ниту да разговараме ниту да преговараме. Напорите уште...
Политика

Димитров: Ветото на Бугарија не е добро ниту за Европа, ниту за европската перспектива на нашиот регион, ниту за нас

Влатко Зорба
Денот кога Бугарија стави вето за почеток на пристапните преговори на ЕУ со Северна Македонија не беше добар, ниту за Европа, ниту за европската перспектива...
Политика

Милошоски најавува интерпелација за Димитров во Собранието

Влатко Зорба
Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски најави гласање за интерпелација на вицепремиерот задолжен за европски прашања, Никола Димитров. „Размазениот министер во септември 2018, кога ги манипулираше...
Политика

Димитров: Македонското бидување не загрозува ничие друго

Влатко Зорба
Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Никола Димитров, коментирајќи ги последните случувања на релација Скопје-Софија, но и последната изјава на бугарскиот министер за одбрана Красимир Каракачанов,...
МАКЕДОНИЈА Политика

Ковачев цитираше делови од книгата на таткото на Димитров

Влатко Зорба
Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев денес потсети на напишаното во книгата „Име и ум“ објавена во 1999 година, од Димитар Димитров, поранешен министер за култура на...
Политика

Димитров во Париз по поддршка за првата меѓувладина конференција со ЕУ

Берта Китинска
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров, денеска и утре престојува во работна посета на Франција во, како што нагласуваат од СЕП,...
Политика

Заев, Димитров и Османи на онлајн средба со Борел, очекува што е можно поскоро одржување на првата меѓувладина конференција

Влатко Зорба
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, придружуван од заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров и министерот за надворешни работи...
Политика

Димитров: Не е во ред македонскиот јазик да биде пречка за нашата европска иднина

Влатко Зорба
Вицепремиерот задолжен за европски прашања Никола Димитров истакна вечерва декa Северна Македонија е посветена на имплеметација на Договорот за добрососедство, пријателство и соработка со Бугарија...
Политика

Мицкоски бара лидерска, Димитров уверува дека интензивно се работи на проблемот со Бугарија

Берта Китинска
Сите земји членки на ЕУ се свесни, особено соседите, дека сме пред многу едноставен избор – или ќе имаме заеднички успех или ќе имаме заеднички...