Таг : Димитров

Политика

За нас Македонците, македонскиот јазик е затворено прашање, и дома и во светот, вели Димитров

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, на покана на Македонската академија на науките и уметностите, денеска присуствуваше на промоција на четирите капитални изданија за македонскиот...
Политика

Димитров: Преку филмот Медена земја, видовме дека културата во земјава може да создава трендови

Отворена и многу суштинска средба со луѓе од културата, каде повеќе слушав одошто зборував. Во културата можеме, но и мораме и подобро и повеќе, напиша...
Политика

Поддршка за Димитров од шефовите на дипломатиите на Луксембург, Литванија и Чешка

Влатко Зорба
Силна и недвосмислена поддршка од Европа за Никола Димитров, носител на листата на СДСМ и Коалицијата „Можеме“ во изборната единица 1. Колегите и пријатели, министрите...
Политика

Димитров: Колку повеќе пријатели имаме, толку сме поуспешни и посилни

Влатко Зорба
Министерот за надворешни работи и носител на листата во ИЕ 1 на СДСМ и коалцијата „Можеме“, Никола Димитров, попладнево на својот фејсбук профил се заблагодари...
Политика

Рот со поддршка за Димитров и коалицијата „Можеме“

Влатко Зорба
Германскиот министер за Европа, Михаил Рот преку видео обраќање упати силна поддршка до Никола Димитров, носител на листата на СДСМ и Коалицијата „Можеме“ во изборната...
Политика

Димитров: ЕК зазеде принципиелен став за јазикот, не очекувам проблематизирање на кодовите МКД и МК

Влатко Зорба
Важно е што ЕК зазеде принципиелна позиција во однос на прашањето на јазикот. Од анализите на МНР македонски јазик во документ на ЕК последен пат...
МАКЕДОНИЈА

Димитров: Колку повеќе ги почитуваме мерките, толку побргу ќе бидат отворени границите

Берта Китинска
Министерот за надворешни работи Никола Димитров, на денешната прес конференција, истакна дека колку повеќе се придржуваме до мерките за заштита од Ковид-19 толку подобра ќе...
Политика

Димитров го цитираше Заев: „Колку се поголеми пречките, толку поголема ќе биде радоста за успехот“

Шефот на дипломатијата Никола Димитров, по повод предавањето на предлог Преговарачката рамка од страна на Европската комисија вчера во Советот на ЕУ, се огласи на...
Политика

Димитров за портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ: Како граѓанин сум навреден, што луѓе од овој сој се во позиција да трчаат за сериозни политички функции

Влатко Зорба
„Безобразниот упад на портпаролот на Здружението на мојата вчерашна прес – конференција веднаш го разбрав како обид за дефокус од клучните теми – правда и...
Политика

Димитров: Пред нас се клучни години, нема подобра формула за успех на македонската економија од заедничката работа

На покана на претседателот Бранко Азевски, министерот за надворешни работи Никола Димитров денес во хотелот „Белви“ како специјален гостин присуствуваше на Собранието на „Стопанската комора...