Таг : држава

ЕКОНОМИЈА

Бектеши: Наредната недела сите граѓани ќе бидат информирани како ќе добиваат државна помош

Најдоцна до петок, пред завршување на вонредната состојба в сабота, ќе бидат донесени сите уредби од третиот пакет антикризни мерки. Нивното изготвување е при крај,...
Политика

Алијанса за Албанците: Државата ги запоставува граѓаните заглавени во странски држави

Алијансата за Албанците, неколку пати, ја искажува својата загриженост за враќањето на нашите граѓани во нивната татковина, реагираат од партијата преку соопштение. -Неколку пати реагиравме...
Политика

Три четвртини од граѓаните бараат државата да обезбеди маски, ракавици и пенкала за гласање

Три четвртини од анкетираните или 76,3 отсто велат дека на следните избори, државата треба да обезбеди маски, ракавици и пенкала за гласање, додека 15 отсто...
МАКЕДОНИЈА

Каевски: 855 спортисти добија парична помош од државата

На сметките на 855 спортисти вчера легнаа парите од Агенцијата за млади и спорт, како државна помош. Директорот на Агенцијата  Дарко Каевски денеска во Штип...
Политика

Заев: Државата ги спасува работните места на граѓаните

Влатко Зорба
„Донесени се важни одлуки, државата ги спасува работните места на граѓаните!“, сподели експремиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев на својот Фејсбук профил. „Драго ми...
МАКЕДОНИЈА

Затворени се сите гранични премини за влез во државата

Автомотосојузот на Македонија (АМСМ) во утринскиот извештај за состојбата на патиштата потсетува дека за македонски државјани се затворени сите гранични премини за излез од државата....
МАКЕДОНИЈА

Исмаил: Законот за поништување на лустрацијата е еден еден убав чекор во ослободувањето на заробената држава

Ивана Рамаданова
Дали новиот предлог закон кој е доставен во Собранието за поништување на сите одлуки на лустрацијата, може да ги исправи неправдите што ги донесе овој...