СТАНДАРД life

Арсовска

ЕКОНОМИЈА

Промовирана платформата „Македонски туристички водич“

Влатко Зорба
Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи и претседателката на Сојузот на стопански комори, Данела Арсовска,...
ЕКОНОМИЈА

Арсовска: Поддршката за исплатата на платите навистина даде добри резултати

Влатко Зорба
Претседателката на Сојузот на стопански комори, Данела Арсовска во „Топ Тема“ изјави дека мерката за поддршка на плати покажала добри резултати кај компаниите кои ја...
ПРЕТПРИЕМАЧ

Арсовска: Излезот од кризата ќе се случи побрзо доколку одлуките на институциите одговараат на потребите на граѓаните и стопанството

Влатко Зорба
Бараните мерки за економски спас се базираат на реалните потреби на стопанството кое се соочува со голем број предизвици. Важно е да се зачуваат работните...
ЕКОНОМИЈА

ССК испорача 15 мерки за опстанок на работните места и претпријатијата

Влатко Зорба
Континуитет на поддршката која ќе овозможи да се зачуваат работните места и да опстанат претпријатијата, бара Сојузот на стопански комори на Македонија. Ова барање на...
ЕКОНОМИЈА

Кучи: Не треба да гледаме црно на мерките кои беа донесени, но ја заборавивме битката со сивата економија

Влатко Зорба
Во своето гостување во 24 анализа, бизнисменот Мендерс Кучи посочи дека и неформалните, мали компании треба да бидат дел од петтиот пакет мерки. „Не треба...
ЕКОНОМИЈА

Претседателката на ССК нов почесен конзул на Унгарија

Влатко Зорба
Владата на седница одржана на 29.12.2020 година, донесе одлука за отворање Почесен конзулат на Република Унгарија, а Данела Арсовска е нов почесен конзул. Владата го...
ЕКОНОМИЈА

Арсовска: Во новата година институциите треба да воспостават добро корпоративно управување

Берта Китинска
Годината која изминува беше исполнета со многу предизвици и неизвесност во многу области на живеењето,рече претседателката  на Сојузот на стопански комори на Македонија, Данела Арсовска....
ЕКОНОМИЈАКОМПАНИИ

Доставени 25 мерки за економски спас, ССК очекува Владата да ги усвои

Берта Китинска
Сојузот на стопански комори на Македонија, минатата недела достави 25 мерки за економски спас, кои очекува Владата, да ги усвои и имплементира во соодветна временска...
ЕКОНОМИЈА

Арсовска: Бараме протоколи за бизнисите кои шест месеци се затворени

Берта Китинска
Влезени сме во рецесија имаме значителен пад на економијата откако почнаа мерките во економијата, овој пад ќе се прееле и во 2021 година, вели Данела...
ЕКОНОМИЈАКОМПАНИИ

Арсовска: Потребна е да се олесни пристапот до финансии и да се поддржат најзагрозените сектори

Претседателот на Сојузот на стопански комори на Македонија, Данела Арсовска, како меѓународен експерт дел e од интернационалната советодавна група за подготовка на економските политики и...