СТАНДАРД life

Пакет мерки

ПРЕТПРИЕМАЧ

Јосифовски: Единствен бенефит од „to go“ е што вработените наместо да седат дома, дремат во угостителските објекти

Влатко Зорба
Угостителите тонат во долгови и кредити, немаат веќе услови, можности и начини за задолжувања со цел да ги премостат или одложат финансиските проблеми во кои...
ЕКОНОМИЈА

Синдикат за текстил и кожарство: Народните пратеници испаднаа ненародни луѓе, не знам со каков образ ќе бараат поддршка на следните избори

Влатко Зорба
Народните пратеници да престанат да си играат со судбината на работниците, апелираат од Синдикатот за текстил и кожарство при ССМ. Ако петиот пакет мерки не...
ЕКОНОМИЈА

Заев: Законите од петтиот пакет економски мерки ќе бидат изгласани во наредните денови

Влатко Зорба
По вчерашниот договор помеѓу пратениците во Собранието, премиерот на РСМ, Зоран Заев верува дека законите од петтиот пакет економски мерки во наредните денови ќе бидат...
ЕКОНОМИЈА

Ковачевски: Директните ефекти од пописот се значајни за бизнисот да ги планира своите инвестиции

Влатко Зорба
Димитар Ковачевски, заменик-министерот за финансии, истакна дека пописот е исклучителна статистичка операција за земјава, од причина што државата и економијата и граѓаните мораат своите одлуки...
ЕКОНОМИЈА

Бесими: Компаниите кои ќе инвестираат во развој, нема да ги враќаат средствата од финансиската поддршка за плати

Влатко Зорба
Фирмите нема да ги враќаат средствата од мерката за финансиска поддршка за исплата на плати за февруари и март, доколку истите ги инвестираат во наредниот...
ПРЕТПРИЕМАЧ

Беџети: Бизнисите „вриштат“ и ја критикуваат државата кога не им оди, но кога им е добро не покажуваат спремност да и помогнат

Влатко Зорба
За академикот Абдулменаф Беџети нема едноставни, ниту пак лесни одговори во однос на очекуваните ефекти од петиот пакет економски мерки. Анализирајќи ја севкупната состојба од...
ЕКОНОМИЈА

Петтиот пакет мерки усогласен со коморите

Влатко Зорба
Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, заедно со министерот за финансии Фатмир Бесими и...
ЕКОНОМИЈА

Бектеши: Петтиот пакет мерки ќе има развојна компонента и нема да биде како претходните

Влатко Зорба
Во своето гостување на ТВ 21, министерот за економија, Крешник Бектеши посочи кој се ќе биде опфатен со петтиот пакет економски мерки. Овој пакет, како...
ЕКОНОМИЈА

Занаетчиската комора изрази загриженост поради доцнењето на петтиот пакет мерки

Влатко Зорба
Занаетчиската комора на Република Северна Македонија изрази загриженост поради доцнењето на петтиот пакет мерки што треба да бидат соопштени во следните денови. – Ние како...
ЕКОНОМИЈА

Петтиот пакет мерки ќе тежи околу 150 милиони евра

Влатко Зорба
Петитот пакет економски мерки за поддршка на стопанството и граѓаните за справување со последиците од Ковид-19 ќе тежи помеѓу 50 и 60 милиони евра како...