Стандард
ЕКОНОМИЈА

Ковачевски: Директните ефекти од пописот се значајни за бизнисот да ги планира своите инвестиции

Димитар Ковачевски, заменик-министерот за финансии, истакна дека пописот е исклучителна статистичка операција за земјава, од причина што државата и економијата и граѓаните мораат своите одлуки да ги базираат на фактички податоци, а не основа на претпоставки.

„Успехот на пописот зависи од тоа сите заедно да учествуваме во спроведувањето. Неговото значење е повеќекратно. Директни ефекти од пописот се значајни за бизнисот да ги планира своите инвестиции. Самите бизнини можат подобро да планираат во однос на каква структура на население има или каква образовна и старосна структура има. Без пописот, многу е тешко да се планираат чекорите, одлуките на владата, локалната самоуправа, стопанството и граѓаните“, објасни Ковачевски во гостувањето на дневникот на ТВ Сител.

Поврзани вести

Богатството на најбогатиот човек во светот Џеф Безос достигна рекордни 180 милијарди американски долари

Бабовски: Почнува периодот за подготовка на документација за користење на средства од ИПАРД 2 за Мерка 3

Влатко Зорба

Анѓушев: РЕК Осломеј ќе биде првиот пример во нашата држава за енергетска транзиција

msp-admin
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!