СТАНДАРД life
КРИПТОВАЛУТИ

Маск пишува наназад, криптовалута скока

Дигиталната валута „Dogecoin“ забележа скок од четири проценти откако шефот на Тесла, Елон Маск објави твит во кој ја спомна таа криптовалута.

Маск напишал дека кога името на криптовалутата (Дoge) е напишано наназад, гласи „Egod“, што предизвика да расте нејзината вредност.

Во февруари, милијардерот предизвика скок на „Doge“ само со „твитање“ на зборот „Буквално“.

Dogecoin зајакна 4,23 проценти на 0,051624 $ во 1:49 часот по источно време.

Таа криптовалута има зголемување на вредноста од над илјада проценти од почетокот на годината.

Поврзани вести

Што ќе се случи со биткоинот во следната деценија?

Влатко Зорба

Биткоинот повторно руши рекорди

Влатко Зорба

Bitcoin проби 41.000 долари – подемот продолжува

Влатко Зорба