СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

Се продаваат брзи тестови за Ковид во германски супермаркети, пет парчиња за 25 евра

Од денес, германските малопродажни ланци „Алди Норд“ и „Алди Суд“ започнаа да продаваат и тестови за антиген за коронавирус.

На купувачите ќе им биде дозволено да купат само еден пакет со цел да се избегне гужва и што повеќе луѓе да имаат пристап до тестирање, пренесува „Јутарњи“.

Кон крајот на февруари, Германскиот федерален институт за лекови и медицински помагала издаде специјални одобренија за само-тестирање на коронавирус за прв пат. За сите три производи, примероците се земаат со брис од предниот дел на носот. Во САД, ваквиот тест беше одобрен за употреба во декември, пишува „Јутарњи“.

Пакетот вклучува пет тестови за брис од нос, по цена од околу 25 евра за пакување. Од понеделник ќе се продава во аптеките и другите супермаркети, вклучително и ДМ.

Тоа е брз тест за антиген кој детектира протеин на коронавирус, за разлика од тестовите за PCR кои бараат генетски материјал на вирусот. Веќе подолго време во аптеките се достапни брзи тестови на корон во Германија и некои други земји, но само со лекарски рецепт и доплата. Продавниците низ Германија, како и „Лидл“ и супермаркетите „Реве“ и „Едека“ објавија дека ќе бидат понудени тестови за корона.

Голем плус за новите брзи тестови е што примерокот може да се земе од предниот дел на носот, така што е прилично лесно да се направи и дома. Тестовите за PCR собираат примерок материјал длабоко од носот или длабоко од грлото, што бара повеќе експертиза.

За брзи тестови не е потребна дополнителна лабораториска опрема, тие се слични на тестовите за бременост. По 15-20 минути, тест лентите покажуваат дали пациентот е позитивен или негативен за коронавирус.

Претставникот на Слободните демократи (ФДП), Кристијан Линднер, веќе нагласи во средината на февруари дека брзите тестови за коронавирус можат да бидат шанса за поголема слобода за време на пандемијата.

Брзите тестови, се надеваат Германците, може да им овозможат малку поголема слобода за краток временски период, заклучува „Јутарњи“.

Поврзани вести

Најбогати во светот, а не плаќаат данок, еве како!

msp-admin

Шведска тестира национална електронска валута

msp-admin

Google се откажува од колачињата во Chrome

msp-admin