СТАНДАРД life

Интернет

Шоубиз

„Сè на неа е евтино, но изгледа прескапо“: Фотографијата на Синди Крафорд од 1990 година предизвика дебата на Интернет (ФОТО)

Radmila Tasevska
Синди Крафорд важи за еден од најубавите и најплатените модели досега, а штом се појави привлече големо внимание. Иако денес не се занимава активно со...
Шоубиз

Ева Мендес предизвика жестока дебата со откритието дека нејзините деца немаат пристап до Интернет

Urednik
Ева Мендес (49) откри зошто нејзините деца, двете ќерки кои ги доби со Рајан Гослинг, немаат пристап до интернет. Актерката има многу јасен став по...
КОМПАНИИ

Facebook гради директна интернет-врска помеѓу САД, Индонезија и Сингапур

Влатко Зорба
Facebook планира да инсталира два подводни оптички кабли за поврзување на Сингапур, Индонезија и Северна Америка. Google е вклучен во проектот на компанијата, како и...
ТЕХНОЛОГИЈА

Chrome го направи сурфањето на Интернет многу побезбедно

Влатко Зорба
Најпопуларниот светски прелистувач Google Chrome, покрај решавањето на проблемот со прекумерна употреба на меморијата, воведува и друго решение кое значително ќе придонесе за безбедноста на...
БИЗЛАЈФ

Расправијата со странци на Интернет е исто штетна како и прегорувањето на работа

Влатко Зорба
Експерт за ментално здравје и деловен тренер Рејчел Стоун, специјализирана за синдром на прегорување, ја објави својата визија за феноменот на дискусии преку Интернет во...
КОМПАНИИ

Следната година целата планета ќе биде покриена со Starlink Интернет

Влатко Зорба
Веќе следната година, целата Земја ќе биде покриена со Интернет на Starlink, со брзина до 300 Mbps, со латентност од околу 20 ms. До крајот...
КОМПАНИИ

Повеќе од 40% од облеката и обувките ќе продолжат да се купуваат преку Интернет

Влатко Зорба
Минатата година во Европската унија 89 проценти од луѓето на возраст од 16 до 74 години користеле Интернет, а меѓу нив имало и 72 проценти...
ТЕХНОЛОГИЈА

WordPress веќе се користи од над 40% од веб-страниците на Интернет

Влатко Зорба
Повеќето платформи за управување со содржини на Интернет започнаа да постојат како платформи за блогирање. Услугите како WordPress станаа претпочитано решение за милиони луѓе и...
КОМПАНИИ

Кина веќе има скоро 1 милијарда корисници на Интернет

Влатко Зорба
Кинескиот информативен центар за Интернет заедницата објави нови податоци кои покажуваат дека се повеќе луѓе користат мрежни услуги за време на пандемиските месеци. Во моментов...