СТАНДАРД life

Интернет

КОМПАНИИ

Повеќе од 40% од облеката и обувките ќе продолжат да се купуваат преку Интернет

Влатко Зорба
Минатата година во Европската унија 89 проценти од луѓето на возраст од 16 до 74 години користеле Интернет, а меѓу нив имало и 72 проценти...
ТЕХНОЛОГИЈА

WordPress веќе се користи од над 40% од веб-страниците на Интернет

Влатко Зорба
Повеќето платформи за управување со содржини на Интернет започнаа да постојат како платформи за блогирање. Услугите како WordPress станаа претпочитано решение за милиони луѓе и...
КОМПАНИИ

Кина веќе има скоро 1 милијарда корисници на Интернет

Влатко Зорба
Кинескиот информативен центар за Интернет заедницата објави нови податоци кои покажуваат дека се повеќе луѓе користат мрежни услуги за време на пандемиските месеци. Во моментов...
КОМПАНИИ

Русија е подготвена да се исклучи од глобалниот Интернет

Влатко Зорба
Исклучувањето на Русија од глобалната мрежа е можно, но властите имаат план за акција во тој случај, изјави заменик-претседателот на Советот за безбедност, Дмитриј Медведев,...
ЕКОНОМИЈА

Пристап до интернет преку мобилна мрежа имаат 1 348 663 претплатници

Влатко Зорба
Заклучно со третиот квартал лани во државава се регистрирани 1 348 663 претплатници со пристап до интернет со широк и тесен опсег преку мобилните мрежи,...
КОМПАНИИ

Huawei рангиран како најдобар 5G оператор според најновиот извештај на Ookla

Влатко Зорба
Извештајот за корисничкото искуство за iPhone 12 5G кој беше објавен синоќа на официјалната веб-страница на Ookla (https: //www.speedtest.net/insights/blog/apple-iphone-12-launch-5g-speeds/) покажува дека меѓу 15-те клучни градови...
КОМПАНИИ

Одлична новогодишна понуда за оптички интернет од „Неотел“

msp-admin
Поради исклучително големиот интерес за време на есенскиот период како и потребата од квалитетен интернет во овие периоди на онлајн настава и работа од дома,...
КОМПАНИИ

„Starlink“ на Маск добива конкуренција од Русија

msp-admin
Сателитскиот систем за обезбедување Интернет конекција во тешко достапните области, „Starlink“ на Елон Маск наскоро би можел да добие конкуренција од Русија. Институтот за дизајн...
КОМПАНИИ

Трошиме цел саат за спуштање филм од Интернет, а некаде тоа е готово за 2 минути

msp-admin
Жител на Лихтенштајн на симнување филм од 5GB троши само две минути, додека еден Македонец за истиот филм ќе треба да почека скоро цел саат....