СТАНДАРД life

Интернет

ТЕХНОЛОГИЈА

Маск продолжува со ширење на Интернетот на Земјата: SpaceX испрати уште 58 Starlink сателити во орбитата

msp-admin
Нови 58 Starlink сателити полетаа во орбитата со вселенското летало Falcon 9, лансирано од вселенскиот комплекс SLC-40 на Флорида. Ова е 11-та мисија за распоредување...
КОМПАНИИ

Маск: Наскоро тестирање на супербрзиот „Старлинк“ интернет

msp-admin
Елон Маск, основач и извршен директор на „Спејс Х“, откри детали за тоа кога може да се очекува супербрзиот сателитски интернет „Старлинк“ да пристигне на...
ТЕХНОЛОГИЈА

Апликации за комуникација со најбезбедна заштита на пренесените податоци

msp-admin
Во екот на скандалот со групата „Јавна соба“ на апликацијата Телеграм, се поставува прашањето дали поимот безбедна комуникација на интернет воопшто постои и што можеме...