СТАНДАРД life

Сателити

КОМПАНИИ

Следната година целата планета ќе биде покриена со Starlink Интернет

Влатко Зорба
Веќе следната година, целата Земја ќе биде покриена со Интернет на Starlink, со брзина до 300 Mbps, со латентност од околу 20 ms. До крајот...
ТЕХНОЛОГИЈА

Маск продолжува со ширење на Интернетот на Земјата: SpaceX испрати уште 58 Starlink сателити во орбитата

msp-admin
Нови 58 Starlink сателити полетаа во орбитата со вселенското летало Falcon 9, лансирано од вселенскиот комплекс SLC-40 на Флорида. Ова е 11-та мисија за распоредување...
КОМПАНИИ

„SpaceX“ лансираше уште 60 сателити „Старлинк“ во вселената

msp-admin
Американскиот производител на ракети и сателити „SpaceX“ лансираше уште 60 сателити „Старлинк“ во вселената за да го направи Интернетот достапен за значителен дел од светската...