СТАНДАРД life
БИЗЛАЈФ

Расправијата со странци на Интернет е исто штетна како и прегорувањето на работа

Експерт за ментално здравје и деловен тренер Рејчел Стоун, специјализирана за синдром на прегорување, ја објави својата визија за феноменот на дискусии преку Интернет во кои има негативни чувства и последици по менталното здравје. Во својот текст, таа гледа наназад на феноменот кога ќе видиме нешто на Интернет, како што е објава на социјална мрежа за која сметаме дека не е во ред, а потоа се вклучуваме во дискусијата. Како резултат, губиме време и нерви, фрустрирани сме и на крајот ништо не постигнуваме со дебати или расправии.

Стоун вели дека расправијата со странци на Интернет е исто толку штетна за менталното здравје како и синдромот на прегорување. Најдобрата препорака што таа може да ја даде е – престанете да го правите тоа. Таа исто така издвои четири реални ефекти врз реалниот живот и здравјето што можат да се забележат кај луѓето кои влегуваат во борба со странци преку Интернет.

Ментални и физички последици

Прво, луѓето стануваат позагрижени секогаш кога ќе се поврзат на Интернет, срцевиот ритам им се забрзува и крвниот притисок се зголемува, а нервозата е присутна поради можните одговори што корисникот може да ги добие на своите објави.

Понатаму, ова доведува до зголемување на нивото на стрес. Луѓето имаат „краток осигурувач“, помалку трпеливост и ќе биде полесно да се истресат на другите. Секоја нова порака што ја добиваат само ќе го зголеми нивното чувство за стрес.

Анксиозноста и стресот се проследени со несоница. Луѓето склони кон расправии на Интернет, наместо да спијат, ги вртат во глава дискусиите што ги воделе со други, излегуваат со нови аргументи и се обидуваат да дојдат до различни резултати од нивните аргументи на Интернет во нивните глави. Недостатокот на сон дополнително ја влошува менталната состојба и ја отежнува концентрацијата и нормалното функционирање.

Конечно, се развиваат и физичките последици од стресот. Тука се вклучени чиреви, дијабетес, псоријаза, висок крвен притисок, зголемување на телесната тежина и ниско либидо.

Што да се прави?

Оваа експертка вели дека единствениот лек за сите овие состојби е едноставно да престанете да влегувате во дискусии на Интернет. Да се ​​излезе од магичниот круг на стрес, да се остави живот во кој мора да се изучуваат, коментираат и критикуваат сите настани и откритија. Таа самата се обидела да паузира од социјалните мрежи и вели дека забележала дека спие подобро, е помалку вознемирена, помирна и порелаксирана. Фејсбук е, според нејзиното мислење, мрежа само за фалбаџии и ментални насилници, па затоа реши да ја напушти засекогаш за да го подобри своето ментално здравје.

Можеби е едноставно подобро, наместо да дискутираме на социјалните медиуми, да се свртиме кон видео игри – за нив, барем студијата на Оксфорд минатата година потврди дека тие имаат позитивен ефект врз менталното здравје.

Поврзани вести

Германските пивари бараат помош од владата

Влатко Зорба

Авторот на ЛЕГЕНДАРНАТА ФОТОГРАФИЈА на Сандерс: „Би сакал да не ја направев“

Влатко Зорба

Приватниот ТРОПСКИ ОСТРОВ каде ноќевање е 80.000 долари (ФОТО)

Влатко Зорба