Стандард
ТЕХНОЛОГИЈА

Signal изгрева за сметка на WhatsApp

WhatsApp неодамна воведе нови услови за користење за својата услуга, кои овозможуваат поголем пристап до корисничките податоци на Facebook, чија филијала е. Измените не влијаат на потрошувачите во ЕУ, но во другите региони има сериозно незадоволство од едностраната одлука на компанијата.

Како резултат, платформата за разговор Signal добива сериозна популарност и на најголемите мобилни платформи, Android и iOS. Дури и Елон Маск препорача да се префрлите на апликацијата. Платформата ја користат и луѓе како Едвард Сноуден и Џек Дорси.

Signal е во првите редови на преземањата на Play Store во голем број земји, вклучувајќи ги САД, Велика Британија, Германија и Франција. Апликацијата нуди криптирана конекција од крај до крај, а соодветниот софтвер е со отворен код.

За разлика од другите услуги, не собира метаподатоци што можат да бидат поврзани со корисниците. Интересот на потрошувачите за Signal е толку голем што претходните денови имаше задоцнување во испратените кодови за верификација.

Поврзани вести

LG Rollable ќе се продава за 2.110 евра на крајот на 2021 година

Влатко Зорба

Microsoft реши голем проблем со Windows – враќање на избришаните датотеки

msp-admin

Маск има мајмун со чип, кој игра видео игри со помош на мозочни импулси

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!