СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

Нова кредитна линија од 8 милиони евра бескаматни кредити преку Развојната банка за фирмите

Владата на денешната седница донесе одлука за отворање на новата кредитна линија од осум милиони евра бескаматни кредити преку Развојната банка, која е дел од вториот пакет економски мерки. Бесмакатните кредити се наменети за зачувување на работните места и подобрување на ликвидноста на фирмите, објави вечерва министерката за финансии Нина Ангеловска на нејзиниот официјален фејсбук профил.

-Нова линија 8 милиони евра бескаматни кредити преку Развојната банка за фирмите погодени од COVID-19 ‼ Олеснети услови и начин за аплицирање, Поголем износ на кредити. Важи за СИТЕ погодени компании Минимален износ на кредит е 3.000 евра. Максимален износ на кредит е 90.000 евра. Сумата на кредитот се одредува според бројот на вработени од заклучно со 31.01.2020 наведен во изјава при аплицирање, се множи по бројот на вработени, за пресметани најмногу 3 месеци.

Поврзани вести

Како работата од дома е регулирана во земјава?

msp-admin

Кредити од ЕБОР и ЕУ за малите и средните претпријатија

Нето приходот на Амазон „скокна“ за 44 проценти

Влатко Зорба