Таг : центар

Скопје

Завршен новиот паркинг на Клиничкиот центар, направени се неколку нови улици и влезови во кампусот

Во Клиничкиот центар е завршен новиот паркинг што се наоѓа на местото на поранешната Клиника за гинекологија, направен е посебен влез за возила на итната...
МАКЕДОНИЈА

Во градинките во Центар ќе се дезинфицираат 1.955 душеци

Активности за дезинфекција и санитизација на детските и бебешките душеци во сите градинки во општината Центар најавија денеска во матичниот објект на ЈУДГ ОЦ „13...
МАКЕДОНИЈА

Санкционирани 121 паркирано возило во Центар

ЈП „Паркинзи на Општина Центар“ и Општина Центар, во соработка со Сообраќајната полиција – Скопје, санкционираа 121 непрописно паркирано возило, кои го попречувале нормалното и...
МАКЕДОНИЈА

Советот на Општина Центар ја избра Симоновска за нова претседателка

Избрана е  новата претседателка на Советот на Општина Центар од редот на советниците, Цветанка Симоновска, соопшти градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ. -Симоновска диппломиран инжинер...
МАКЕДОНИЈА

Центарот на Скопје доби нов изглед (ГАЛЕРИЈА)

Завршија градежните работи на просторот помеѓу Градскиот трговски центар (ГТЦ) и Порта Македонија кој води кон Плоштад Македонија. Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилиегов пред...
ВИДЕО/ФОТО МАКЕДОНИЈА

Угостителите се подготвуваат да почнат со работа: Ќе тераме дневна кафе-шема со социјална дистанца (ГАЛЕРИЈА)

Низ центарот на Скопје на летните тераси се поставуваат маси и столици, согласно препораките за држење на растојание од два метри. Голем дел од угостителите...
МАКЕДОНИЈА

На местото на „Шпанските скали“ поставено зеленило (ФОТО)

Завршија градежните работи на просторот помеѓу Градскиот трговски центар (ГТЦ) и Порта Македонија кој води кон Плоштад Македонија. Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилиегов  пред...
МАКЕДОНИЈА

Градоначалникот на Центар: Белчева – Андреевска имаше целосна поддршка во сите активности кои беа спроведени

Претседателклата на советот имаше целосна поддрша во сите активности кои беа спроведени. Секако, во секоја работа има согласувања и несогласувања, вели градоначалникот на општина центар,...
Компании и пазар

CELTA центарот на ИБУ стана дел од Кембриџ за сертифицирање наставници по англиски јазик

CELTA центарот при Меѓународниот Балкански Универзитет стана овластен центар во Република Северна Македонија од Cambridge Assessment English, дел од Универзитетот во Кембриџ, за сертифицирање предавачи...
МАКЕДОНИЈА

Општина Центар ќе отвори постапка за вештачењe по утврдените пропустите во реконструкцијата на улицата „9-ти Мај“

Берта Китинска
По започнувањето  на градежните активности на улицата „9-ти Мај“, утврдени се недостатоци произлезени од последната реконструкција, изведена во 2009-та година, соопшти денеска градоначалникот на општина...