Таг : Зоран Заев

МАКЕДОНИЈА

Георгиевски: Сите работи што ги зборуваше Заев се согласно објективната историја

Ангела Веселиновска
ВМРО- Народна партија предводена од Љубчо Георгиевски, засега единствено застана како поддршка за Зоран Заев, по синоќешното контроверзно интервју кое македонскиот премиер го имаше за...
МАКЕДОНИЈА

Иванов: Невиден преседан е заради политички контекст политичарите да даваат историско толкување на фактите

Екс претседателот на С.Македонија, Ѓорѓе Иванов се огласи по контроверзното интервју на Заев за бугарски БГНЕС. Имено, тој посочува дека цената на решавањето на овој...
МАКЕДОНИЈА

НОАВМ ги оцени квалификациите на Заев за неодмерени

Членовите на Сојузот на борците од Народноослободителната и антифашистичка војна на Македонија 1941-1945, се изненадени од квалификациите на Зоран Заев, изнесени во интервјуто за БГНЕС,...
МАКЕДОНИЈА

Заев: Денес да се зборува за фашистичка Бугарија или фашистичка Германија, тоа не е поглед кон иднината

Премиерот, Зоран Заев на денешната конференција посветена на стартот на новата инвестиција на конзорциумот на домашни и странски инвеститори „Интрнешнл фреш фуд“, беше запрашан за...
МАКЕДОНИЈА

Заев: Ги разбирам реакциите, но јас треба да го направам исчекорот кон европската иднина на С. Македонија

Во денешното излагање на премиерот Зоран Заев, од новинарите беше запрашан за реакциите на социјалните мрежи по синоќешното интервју дадено за бугарски БГНЕС. „Ги видов...
МАКЕДОНИЈА

Мицкоски порача: Помалку демагогија, повеќе кревети и кислород за болните (ВИДЕО)

Лидерот на опозициската ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на својот фејсбук профил објави видео, преку кое испрати порака до Зоран Заев и министерот за здравство, Венко...
МАКЕДОНИЈА

Измени во Законот за данок на имот: Ќе се плаќа трипати поголем данок за неискористен простор

На денешната Владина седница, на дневен ред е и Предлогот на закон за изменување и дополнување на Законот за данок на имот. Имено, како што...
МАКЕДОНИЈА

Стоилковиќ ги прозва Пендаровски и Заев за Иринеј, но ги заборави своите коалициски партнери

Преку свој статус на фејсбук профилот, претседателот на Демократската партија на Србите во Македонија, Иван Стоилковиќ се прости од патријархот Иринеј, но истовремено упати критика...
МАКЕДОНИЈА

Мицкоски: Излезете надвор од стаклената кутија што самите ја создавате и чујте го плачот на народот

Лидерот на опозициската ВМРО ДПМНЕ, се огласи на својот фејсбук профил каде уште еднаш потенцираше дека Заев и Филипче мора итно да пристапат кон решавање...
МАКЕДОНИЈА

ВМРО ДПМНЕ: Трети ден од кризна сотојба нема ни една мерка, која им е намерата од АРМ да направат агенција за обезбедување?!

Опозициската ВМРО ДПМНЕ, во денешното соопштение, потецнира упте еднаш дека Филипче и Заев се одговорни за смртноста на луѓето. Резултат на нивната неодговорност како што...