Таг : економски мерки

Политика

Царовска: Владата не доцни со економските мерки

Вицепремиерката за економски прашања во техничката влада, Мила Царовска денеска изјави дека не се доцни со економските мерки, туку дека третиот сет мерки ќе започне...
Политика

Битиќи објасни како функционира „Викенд без ДДВ“

„Има мерки во кои што ние таргетираме многу поголема бројка. На пример, само една од толку озборуваната мерка „Викенд без ДДВ“, која што сите различно...
Политика

Битиќи: Прераспределени се над 6,5 милијарди денари за реализација на економските мерки (ВИДЕО)

Влатко Зорба
„Мерките што Владата ги презема за справување со штетните последици врз економијата се навремени, сеопфатни и насочени кон оние кои се најпогодени од кризата со...
Политика

Спасовски: Во време на криза, секој од нас мора да изгуби нешто

Влатко Зорба
Техничкиот премиер на Владата на Република Северна Македонија Оливер Спасовски во рамките на емисијата „Економски магазин“ на Алсат М во однос на економските мерки кои...
Анализи

Треба да бидеме подготвени за подолга криза и нови економски мерки

Stefanija Kuzmanovska
Регулаторите се подготвуваат за бурен квартал со зголемувањето на кризата со „КОВИД-19“. Но, што ако пандемијата продолжи повеќе од еден квартал? Лоренс Бун, главен економист...
ЕКОНОМИЈА

Заев: Администрацијата на минимална плата, освен полицијата, лекарите и армијата

Месечна плата во висина од 50% од просечната плата за работникот за граѓаните кои останале без работа поради кризата од коронавирусот е една од мерките...
ЕКОНОМИЈА

Царовска: Реструктурирањето на кредитите не е само за фирмите, туку и за граѓаните

Во постојана комуникација сме со Синдикатот и коморите. Како што тече периодот се гледа дека во економијата ќе има поодложени ефекти. Мерките кои што ги...
МАКЕДОНИЈА

Заев: Економските мерки ќе бидат на располагање идната недела

Финансиската криза ја пречекавме стабилно и мислам дека ќе ја пребродиме многу подобро од некои наши соседни земји. „Еден дел од компаниите може да влезат...