Таг : корона криза

МАКЕДОНИЈА

„Детектор“: 25 отсто од граѓаните велат дека останале без работа поради корона кризата

Една четвртина од граѓаните велат дека останале без своето работно место поради корона кризата, покажува најновото истражување на јавното мислење кое за Детектор го спроведе...
Регион

Курц: Западен Балкан не смее да се остави сам во корона-криза

Stefanija Kuzmanovska
Западен Балкан е регион во нашата непосредна област, затоа имаме најголем интерес да биде стабилен и земјите од регионот да имаат европска перспектива, рече австрискиот...
СВЕТ

СЗО: Политизацијата на корона кризата мора да запре

Stefanija Kuzmanovska
Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус, повика на единство и крај на „политизација“ на глобалната здравствена криза, конкретно повикувајќи ги Кина...
СВЕТ

Путин: Ќе излеземе од корона кризата многу порано отколку што другите очекуваат

Stefanija Kuzmanovska
Рускиот претседател Владимир Путин изјави денеска дека се надева дека состојбата со вирусот „КОВИД-19“ ќе се подобри порано од два или три месеци. „Некои земји...
ЕКОНОМИЈА

Заев: Администрацијата на минимална плата, освен полицијата, лекарите и армијата

Месечна плата во висина од 50% од просечната плата за работникот за граѓаните кои останале без работа поради кризата од коронавирусот е една од мерките...