ЕКОНОМИЈА

Заев: Администрацијата на минимална плата, освен полицијата, лекарите и армијата

Месечна плата во висина од 50% од просечната плата за работникот за граѓаните кои останале без работа поради кризата од коронавирусот е една од мерките кои денеска ги презентираше лидерот на СДСМ, Зоран Заев, а кои ќе ги достави до владата, како предлог мерки од економскиот тим на СДСМ.

„Функционери и раководители на државно и локално ниво, пратеници, премиер, вицепремиери, судии и обвинители ќе земаат минимална плата за месеците април и мај. Вработените во јавниот сектор одат на минимална плата од 14.500 денари за април и мај“, истакна Заев.

Ова не се однесува на лекарите, полицијата и војниците. Подобро два месеци со минимална плата за сите отколу да нема за никој.

„Се покажа дека е оправдано што се качија платите на докторите“, рече Заев.

Поврзани вести

ССК со признание од Светската Царинска Организација

Влатко Зорба

Ангеловска: Мерката 14.500 денари плата по вработен се однесува на сите фирми погодени од корона кризата

Берта Китинска

Игротеките бараат помош од Владата и датум за нивно повторно отворање

Анѓушев од Солун: Остануваме посветени на евро-атлантските интеграции во насока на стабилност и побрз економски раст на земјата

Влатко Зорба

Колку нови невработени лица ќе има во САД оваа недела – очекувањата на големите банки

Stefanija Kuzmanovska

Ангеловиќ: Ја искористив поддршката која ја дава државата со субвенции и „зелена нафта“